Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookiek-kal kapcsolatos irányelv értelmében. Bővebb információ
Elfogadom

Hideg és meleg fényű lámpák

Hideg és meleg fényű lámpák

Mielőtt lámpát választunk, nem árt figyelni a részletekre. Például jó, ha megtervezzük a világítás színhőmérsékletét, fényerősségét, elhelyezkedését, darabszámát, lámpatest színét, stílusát, és a beilleszkedését az adott térbe, helyiségbe. Nem árt, ha az áramforrását is megvizsgáljuk az adott fényforrásnak.

Mi most a színhőmérséklet kérdését fogjuk átvilágítani, azon belül is azt, hogy a különféle fényű lámpákat hova érdemes elhelyezni.

Optimális esetben már pontos elképzelés van a felújítás vagy építkezés közben a fényforrást illetően.

Szakszerű és biztonságos kialakításuk érdekében mindenképpen érdemes papírra vetni gondolatainkat. A fent vizsgált kérdéseket egyesével válaszoljuk meg, ha kifogásolhatatlan végeredményt szeretnénk. Persze előfordulhat, hogy hiba csúszik a számításunkba, ezért érdemes lehet B tervet is készíteni. Például egyel több konnektort elhelyezni az adott falfelületen.

 

Térjünk rá a színhőmérséklet kérdésére.

Az emberi szem által látható elektromágneses sugárzást nevezzük fénynek. A fény színét „korrelált színhőmérséklettel” jellemezzük és Kelvinben határozzuk meg. A korrelált színhőmérsékletnél egy abszolút fekete testhez történik a viszonyítás. Egy teljesen, abszolút fekete test melegítése során, ahogy nő a hőmérséklet, úgy változik a színe.

 

 

A színhőmérsékletek a következőképpen alakulnak:

Hideg fehér (CW – 5000-6500 Kelvin)

Natúr, természetes fehér (NW - 3500-4000 Kelvin)

Meleg fehér (WW - 2700-3300 Kelvin)

 

A hideg fény a tisztaságot és az exkluzív megjelenést sugallja, tágítja a teret, továbbá jobb látási viszonyt biztosít. Segíti a koncentrálást, élénkít, ezért irodába, üzlethelyiségekbe érdemes ilyen fényforrást beszerezni.

A meleg fény sokkal barátságosabb környezetet teremt. Megfigyelések szerint nekünk, embereknek ez a legkellemesebb színhőmérséklet. A napsugárzáshoz hasonló színhőmérséklet a melegség érzetét kelti. Nappaliba, gyerekszobába kifejezetten ajánljuk.

A természetes fehér fény a nappali tevékenységeink végzéséhez a legideálisabb, munkahelyen, nappaliba, dolgozószobába kifejezetten ajánljuk.

 

Így tehát nincs egy egységes receptje annak, hogy kinek és milyen világítást érdemes beszereznie, ellenben, ha figyelembe vesszünk a fentebb írtakat, összesíteni tudjuk szempontjainkat helyiségekre bontva.

 

Tartalomhoz tartozó címkék: blog
Az oldal tetejére